Kogeneracja (skojarzona gospodarka energetyczna lub CHP – Combined Heat and Power) to skojarzona produkcja energii. W jednym procesie technologicznym – spalania (np. gazu) łączy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Dzięki kogeneracji wykorzystujemy pierwotną energię znacznie efektywniej niż w przypadku produkcji w źródłach konwencjonalnych. Do wytworzenia tych samych ilości prądu i ciepła zużywa się mniej paliwa niż podczas produkcji rozdzielonej. Nie tylko z uwagi na jej efektywność energetyczną, lecz również związane z nią znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków chemicznych.
Rozwinięciem układów kogeneracyjnych może być trigeneracja lub polikogeneracja. Rozwiązanie trigeneracyjne, czyli takie, które w tym samym procesie technologicznym pozwalają wytworzyć energię elektryczną, cieplną, i chłód użytkowy. Chłód wytwarzany jest poprzez przekształcenie ciepła tzw. niskotemperaturowego (z pokrywy silnika) w chłodnicy absorpcyjnej. Rozwiązanie polikogeneracyjne, gdzie dodatkowo ciepło wysokotemperaturowe (z rury wydechowej) zamieniamy odpowiednim modułem w parę technologiczną.
Efektywność energetyczna systemu skojarzonego jest nawet o 30% wyższa niż w przypadku oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.
Zastosowanie układów kogeneracyjnych:
- Zbiorowe zaopatrzenie w ciepło (publiczne systemy ciepłownicze)
- Produkcja rolno-spożywcza (produkcja mleka i mięsa, pasz, suszenie ziół i owoców, pasteryzacja oraz produkcja nawozów)
- Produkcja peletu z biomasy
- Przemysł drzewny (suszenie)
- Szpitale, hotele, centra handlowe i inne obiekty użyteczności publicznej